Koos Moerenhout

Info

Last name Moerenhout
First name Koos
Nationality Netherlands
Date of birth 05 November 1973
Age 50
Place of birth Achthuizen
Date Rank Race Route
03.10 13 UCI World Championship Melbourne (WC) Melbourne - Geelong
30.09 6 UCI World Championship Geelong TT (WC) Geelong - Geelong
15.09 33 Grand Prix de Wallonie (1.1) Chaudfontaine - Namur
11.09 29 Paris-Brussel (1.HC) Soissons - Brussel
08.09 100 Memorial Rik Van Steenbergen (1.1) Aartselaar - Aartselaar
05.09 89 Grote Prijs Jef Scherens (1.1) Leuven - Leuven
image/svg+xml Eneco Tour (UPT)
2 General Classification
7 Points Classification
24.08 5 Stage 7 Genk - Genk
23.08 44 Stage 6 Bilzen - Heers
22.08 20 Stage 5 Roermond - Sittard-Geleen
21.08 66 Stage 4 Sint-Lievens-Houtem - Roermond
20.08 1 Stage 3 Ronse - Ronse
19.08 110 Stage 2 Rucphen - Ardooie
18.08 52 Stage 1 Steenwijk - Rhenen
17.08 41 Prologue Steenwijk - Steenwijk
15.08 5 Profwielerronde Etten-Leur (Cri) Etten-Leur - Etten-Leur
13.08 90 Dutch Food Valley Classic (1.HC) Veenendaal - Veenendaal
08.08 1 Profronde van Zevenbergen (Cri) Zevenbergen - Zevenbergen
05.08 3 Ronde van Oostvoorne (Cri) Oostvoorne - Oostvoorne
02.08 2 Draai van de Kaai (Cri) Roosendaal - Roosendaal
29.07 1 Wateringse wielerdag (Cri) Wateringen - Wateringen
Tour de France (HIS)
52 General Classification
25.07 100 Stage 20 Longjumeau - Paris
24.07 6 Stage 19 Bordeaux - Pauillac
23.07 113 Stage 18 Salies-de-Béarn - Bordeaux
22.07 68 Stage 17 Pau - Col du Tourmalet
20.07 57 Stage 16 Bagnères-de-Luchon - Pau
19.07 81 Stage 15 Pamiers - Bagnères-de-Luchon
18.07 72 Stage 14 Revel - Ax-3 Domaines
17.07 75 Stage 13 Rodez - Revel
16.07 59 Stage 12 Bourg-de-Péage - Mende
15.07 91 Stage 11 Sisteron - Bourg-lès-Valence
14.07 82 Stage 10 Chambéry - Gap
13.07 64 Stage 9 Morzine - Saint-Jean-de-Maurienne
11.07 30 Stage 8 Les Rousses - Morzine
10.07 127 Stage 7 Tournus - Les Rousses
09.07 68 Stage 6 Montargis - Gueugnon
08.07 106 Stage 5 Epernay - Montargis
07.07 180 Stage 4 Cambrai - Reims
06.07 107 Stage 3 Wanze - Arenberg
05.07 143 Stage 2 Brussel - Spa
04.07 110 Stage 1 Rotterdam - Brussel
03.07 132 Prologue Rotterdam - Rotterdam
27.06 4 Kampioenschap van Nederland (CN) Beek - Meerssen
23.06 2 Kampioenschap van Nederland TT (CN) Oudenbosch - Oudenbosch
Critérium du Dauphiné Libéré (UPT)
13.06 17 Stage 7 Allevard - Sallanches
Ronde van België (2.HC)
7 General Classification
30.05 19 Stage 5 Herstal - Herstal
29.05 2 Stage 4 Herzele - Herzele
28.05 117 Stage 3 Knokke-Heist - Mechelen
27.05 30 Stage 2 Eeklo - Knokke-Heist
26.05 56 Stage 1 Eeklo - Eeklo
Vuelta a Castilla y Leon (2.1)
11 General Classification
18.04 18 Stage 5 Samos - Santiago de Compostela
17.04 26 Stage 4 Ponferrada - Ponferrada
16.04 12 Stage 3 León - Alto de El Morredero
15.04 23 Stage 2 Burgos - Carrión de los Condes
14.04 34 Stage 1 Belorado - Burgos
05.04 53 Rund um Köln (1.1) Wiehl - Köln
03.04 5 Hel van het Mergelland (1.1) Eijsden - Eijsden
Volta Ciclista a Catalunya (UPT)
49 General Classification
28.03 63 Stage 7 San Cugat del Vallés - Montmeló
27.03 43 Stage 6 El Vendrell - Barcelona
26.03 60 Stage 5 Ascó - Cabacés
25.03 101 Stage 4 Oliana - Ascó
24.03 55 Stage 3 Vall de Bas - La Seu d'Urgell
23.03 55 Stage 2 Salt - Banyoles
22.03 116 Stage 1 Lloret de Mar - Lloret de Mar
Paris-Nice (HIS)
14.03 DNF Stage 7 Nice - Nice
13.03 58 Stage 6 Peynier - Tourrettes-sur-Loup
12.03 66 Stage 5 Pernes-les-Fontaines - Aix-en-Provence
11.03 158 Stage 4 Maurs - Mende
10.03 124 Stage 3 Saint-Junien - Aurillac
09.03 97 Stage 2 Contres - Limoges
08.03 37 Stage 1 Saint-Arnoult-en-Yvelines - Contres
07.03 30 Prologue Montfort-l'Amaury - Montfort-l'Amaury
Tour du Haut Var (2.1)
94 General Classification
21.02 100 Stage 2 Draguignan - Montauroux
20.02 90 Stage 1 La Croix-Valmer - Grimaud
07.02 165 Trofeo Palma de Mallorca (1.1) Palma - Palma
Tour Down Under (UPT)
53 General Classification
24.01 95 Stage 6 Adelaide - Adelaide
23.01 59 Stage 5 Snapper Point - Willunga
22.01 52 Stage 4 Norwood - Goolwa
21.01 61 Stage 3 Unley - Stirling
20.01 106 Stage 2 Gawler - Hahndorf
19.01 45 Stage 1 Clare - Tanunda

Victories

This year 0
Total 15

Teams

Year Team
2024 Hagens Berman Jayco
2019 Hagens Berman Axeon
2015 Rabo Liv Women Cycling Team
2013 Rabobank Liv/Giant Team
2010 Rabobank
2009 Rabobank
2008 Rabobank
2007 Rabobank
2006 Phonak Hearing Systems
2005 Davitamon-Lotto
2004 Lotto - Domo
2003 Lotto - Domo
2002 Domo - Farm Frites
2001 Domo - Farm Frites
2000 Farm Frites
1999 Rabobank
1998 Rabobank
1997 Rabobank
1996 Rabobank
1994 Motorola

Schedule

There are no races scheduled at this moment