Pavel Brutt

Info

Last name Brutt
First name Pavel
Nationality Russian Federation
Date of birth 29 January 1982
Age 42
Place of birth Sosnovy Bor
Date Rank Race Route
Presidential Cycling Tour of Turkey (2.UWT)
42 General Classification
15.10 59 Stage 6 Istanbul - Istanbul
14.10 61 Stage 5 Selcuk - Izmir
13.10 39 Stage 4 Marmaris - Selcuk
12.10 41 Stage 3 Fethiye - Marmaris
11.10 55 Stage 2 Kumluca - Fethiye
10.10 81 Stage 1 Alanya - Kemer
07.10 80 Il Lombardia (1.UWT) Bergamo - Como
03.10 89 Tre Valli Varesine (1.HC) Saronno - Varese
01.10 92 Gran Premio Bruno Beghelli (1.HC) Monteveglio - Monteveglio
30.09 DNF Giro dell'Emilia (1.HC) Bologna - San Luca
Giro della Toscana (2.1)
36 General Classification
27.09 49 Stage 2 Lajatico - Volterra
26.09 42 Stage 1 Pontedera - Pontedera
14.09 DNF 99° Coppa Bernocchi - 42° GP BPM (1.1)
03.09 27 GP de Fourmies (1.HC) Fourmies - Fourmies
02.09 49 Brussels Cycling Classic (1.HC) Brussel - Brussel
20.08 30 EuroEyes CYCLASSICS Hamburg (1.UWT) Hamburg - Hamburg
Arctic Race of Norway (2.HC)
78 General Classification
32 Points Classification
13.08 86 Stage 4 Tromsø - Tromsø
12.08 70 Stage 3 Lyngseidet - Finnvikdalen
11.08 63 Stage 2 Sjøvegan - Bardufoss
10.08 45 Stage 1 Engenes - Narvik
Tour de Pologne (2.UWT)
61 General Classification
04.08 59 Stage 7 Bukovina Resort - Bukowina Tatrzanska
03.08 79 Stage 6 Wieliczka - Zakopane
02.08 58 Stage 5 Olimp Nagawczyna - Rzeszów
01.08 74 Stage 4 Zawiercie - Zabrze
31.07 65 Stage 3 Jaworzno - Szczyrk
30.07 109 Stage 2 Tarnowskie Gory - Katowice
29.07 65 Stage 1 Krakow - Krakow
16.07 20 Trofeo Matteotti (1.1) Pescara - Pescara
25.06 7 Kampioenschap van Rusland (CN)
23.06 17 Kampioenschap van Rusland TT (CN) Novovoronezh - Novovoronezh
Tour de Slovénie (2.1)
45 General Classification
18.06 44 Stage 4 Rogaška Slatina - Novo Mesto
17.06 43 Stage 3 Celje - Rogla
16.06 110 Stage 2 Ljubljana - Ljubljana
15.06 79 Stage 1 Koper - Kocevje
Giro d'Italia (2.UWT)
134 General Classification
7 Points Classification
23 Mountain Classification
28.05 97 Stage 21 Monza - Milano
27.05 142 Stage 20 Pordenone - Asiago
26.05 135 Stage 19 San Candido - Piancavallo
25.05 127 Stage 18 Moena - Ortisei
24.05 156 Stage 17 Tirano - Canazei
23.05 99 Stage 16 Rovetta - Bormio
21.05 138 Stage 15 Valdengo - Bergamo
20.05 154 Stage 14 Castellania - Oropa
19.05 125 Stage 13 Reggio Emilia - Tortona
18.05 88 Stage 12 Forlì - Reggio Emilia
17.05 156 Stage 11 Firenze - Bagno di Romagna
16.05 183 Stage 10 Foligno - Montefalco
14.05 136 Stage 9 Montenero di Bisaccia - Blockhaus
13.05 132 Stage 8 Molfetta - Peschici
12.05 76 Stage 7 Castrovillari - Alberobello
11.05 35 Stage 6 Reggio Calabria - Terme Luigiane
10.05 107 Stage 5 Pedara - Messina
09.05 88 Stage 4 Cefalu' - Etna
07.05 109 Stage 3 Tortolì - Cagliari
06.05 65 Stage 2 Olbia - Tortolì
05.05 65 Stage 1 Alghero - Olbia
Tour of the Alps (2.HC)
98 General Classification
21.04 90 Stage 5 Smarano - Trento
20.04 95 Stage 4 Bolzano - Clès
19.04 110 Stage 3 Villabassa - Villnöss
18.04 120 Stage 2 Innsbruck - Innervillgraten
17.04 112 Stage 1 Kufstein - Innsbruck
01.04 DNF Volta Limburg Classic (1.1) Eijsden - Eijsden
Driedaagse De Panne-Koksijde (2.HC)
30.03 48 Stage 3a De Panne - De Panne
30.03 34 Stage 3b De Panne - De Panne
29.03 109 Stage 2 Zottegem - Koksijde
28.03 62 Stage 1 De Panne - Zottegem
24.03 111 Record Bank E3 Harelbeke (1.UWT) Harelbeke - Harelbeke
22.03 155 Dwars door Vlaanderen (1.UWT) Roeselare - Waregem
18.03 124 Milano-Sanremo (1.UWT) Milano - Sanremo
05.03 DNF Dwars door West-Vlaanderen (1.1) Nieuwpoort - Nieuwpoort
Abu Dhabi Tour (2.UWT)
107 General Classification
41 Points Classification
26.02 85 Stage 4 Yas Marina - Yas Marina
25.02 114 Stage 3 Hazza Bin Zayed Stadium - Jebel Hafeet
24.02 128 Stage 2 Al Maryah Island - Big Flag
23.02 55 Stage 1 Baynounah Educational Complex - Madinat Zayed
12.02 35 Trofeo Laigueglia (1.HC) Laigueglia - Laigueglia
Herald Sun Tour (2.1)
21 General Classification
10 Points Classification
05.02 36 Stage 4 Kinglake - Kinglake
04.02 27 Stage 3 Benalla - Mitchelton Winery
03.02 28 Stage 2 Mount Beauty - Beechworth
02.02 24 Stage 1 Wangaratta Rural City - Falls Creek
01.02 56 Prologue Melbourne - Melbourne
29.01 34 Cadel Evans Great Ocean Road Race (WT)

Victories

This year 0
Total 17

Teams

Year Team
2017 Gazprom - Rusvelo
2016 Tinkoff
2015 Tinkoff - Saxo
2014 Katusha
2013 Katusha
2012 Katusha Team
2011 Katusha Team
2010 Team Katusha
2009 Team Katusha
2008 Tinkoff Credit Systems
2007 Tinkoff Credit Systems
2006 Tinkoff Restaurants
2005 Lokomotiv
2004 Lokomotiv
2003 Lokomotiv
2002 Itera
2001 Itera

Schedule

There are no races scheduled at this moment